Rok vo Viedni na študijnom pobyte

Autor: Attila Tóth | 24.12.2011 o 16:39 | (upravené 25.12.2011 o 21:29) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1668x

Prečo práve Viedeň? Kto už raz navštívil „krajinu alpských veľhôr", či jej hlavné mesto, Viedeň, ten si podobnú otázku ani nepoloží. Malebný obraz rakúskej krajiny, národná kultúra, ako aj bohatá história Viedne, citeľná na každom kroku, boli mojou motiváciou pri výbere krajiny pre ročný študijný pobyt Erasmus. Úprava verejných priestranstiev a zaobchádzanie s krajinou v nemecky hovoriacom prostredí je pre nás príkladom a zdrojom pre získanie cenných vedomostí. Universität für Bodenkultur bola pre mňa zaujímavou výzvou a v študijnom pobyte som videl množstvo možností a potenciálnych prínosov pre moje štúdium, budúcu profesiu, ale i osobný život.

Hlavná budova Universität für Bodenkultur Wien (BOKU)Hlavná budova Universität für Bodenkultur Wien (BOKU)(c) Attila Tóth, 2010

Jeseň v Rakúsku, začiatok študijného pobytu

Študijný pobyt v hlavnom meste našich západných susedov sa začal poslednými slnečnými dňami septembra. Veľkolepé dimenzie tohto úžasného mesta mi už po príchode naznačovali, že štúdium vo Viedni mi ponúkne množstvo zaujímavých možností. Privítala ma pekná historická budova univerzity v náručí veľkého krajinárskeho parku z 19. storočia. Počas prvých dní som prechádzkami po štvrti spoznával môj domov pre nasledujúcich desať mesiacov. Môj pohľad sa vždy upriamil na urbanistickú dominantu tejto štvrte, ktorým je architektonické dielo od Hundertwassera, komín Fernwärme v Spittelau, ktorý sa stal mojím orientačným bodom. Počas prvých dní som navštívil zopár pekných a zaujímavých parkov, ako aj Lainzer Tiergarten na okraji mesta, ktorý predstavuje kus vidieckej prírody, priamo za bránami mesta. Pestré jesenné sfarbenie stromov, voľne pobehujúce diviaky a kvitnúce jesienky odhalili nečakanú tvár európskeho veľkomesta.

Lainzer Tiergarten na okraji mesta Viedeň Exnerhaus - jedna z budov univerzitného kampusu

Semester sa začal projekčným týždňom v Salzburgu, meste svetoznámych festivalov. Spolupráca s oddelením mestského plánovania bola veľmi inšpiratívnym odborným prínosom a týždeň v tomto čarovnom mestečku pod hradbami masívnej pevnosti Hohensalzburg bol perfektným začiatkom semestra. Prechádzky starým mestom, pôvabnými záhradami zámkov Mirabell a Hellbrunn v obklopení jesennej farebnosti a pohľad na večerné mesto so svetlami vlniacimi sa na rieke Salzach urobili projekčný týždeň nezabudnuteľne krásnym.

Zámok Mirabell v Salzburgu Zámok Hellbrunn pri Salzburgu

Vďaka ďalšiemu projektu, ktorý sme riešili v spolupráci s mestom Viedeň, sa nám ponúkla úžasná možnosť, nazrieť do mestského života zo striech najvyšších budov Viedne. Krásne výhľady na mesto a siluety okolitých hôr predstavili Viedeň zo širšieho uhla pohľadu.
Počas prvých týždňov semestra som sa zoznámil so spolužiačkou Ankou z Nitry, ktorá absolvovala zimný semester vo Viedni. Spolu sme navštívili perlu Viedne, letné sídlo rakúsko-uhorských cisárov, Schönbrunn. Parkové cestičky, prikryté po okrajoch jesenným lístím, výhľady na monumentálny zámok a Gloriettu a šuchot lístia padajúceho z korún mohutných starých stromov v nás navodili historizujúcu atmosféru niekdajšej slávy zámku a parku z čias monarchie. Na obed sme si dali typický fast-food viedenských študentov, döner-kebab u Turkov na Schwedenplatz a prešli sme sa po Donauinsel. Neodmysliteľnou súčasťou každodenného života vo Viedni bol perfektný systém hromadnej dopravy, najmä metro. Zastávky metro staníc boli často miestom dohodnutých stretnutí, akýmsi východiskovým či orientačným bodom. Významnou udalosťou jesene bola akademická slávnosť v historickej budove univerzity, kde som si z rúk rektora BOKU prevzal vyznamenanie spojené so štipendiom.

Gloriette v Schönbrunne Schönbrunn

 

Predvianočná atmosféra, Silvester a Nový rok

Príchod Vianoc bol vo Viedni citeľný na každom kroku. Na predmestiach si ľudia ozdobovali domy a stromčeky svetielkami. V centre mesta boli výzdoby grandióznejšie. Mohutné svietiace motívy, každú ulicu v centre zdobil nejaký iný motív, napríklad obrovské červené svietiace gule. Námestie pred radnicou sa už tradične odelo do najkrajšej vianočnej výzdoby. Mohutné stromy boli ozdobené svetielkami a cestičky sa naplnili ľuďmi v okolí početných vianočných stánkov. S Ankou sme si pochutnali na známom viedenskom punči a popozerali sme si rozmanité vianočné ozdôbky, či zaujímavé diela rôznych ľudových remesiel.

Silvestrovský ohňostroj bol podobne veľkolepý, ulice sa opäť zaplnili ľuďmi a pohľady sa upriamili na oblohu plnú pompéznych farebných kreácií. Veľká radnica sa v porovnaní s obrovskými farebnými „kvetmi" zmenšovala a zmenšovala. Nový rok sme privítali vo viedenskej štátnej opere na Barbiérovi zo Sevilly od Rossiniho.

 

Viedenská radnica v predvianočnom čase V Staatsoper na Barbiérovi zo Seville

Príchod jari do veľkomesta

Erasmus obnáša aj iné výhody. Človek má svojich kolegov rozlezených po celej Európe a často sa mu núka možnosť návštevy. Mne sa vďaka priateľom a študijným kolegom, Zuzke Tomášovi z nitrianskej univerzity naskytla príležitosť stráviť začiatok jari v slnečnej Gandií na východnom pobreží Španielska. Po návrate do Viedne som mal možnosť pozorovať, ako sa sivé a sychravé veľkomesto postupne odieva do zeleného šatu a stáva sa opäť vľúdnym a pekným. Parky a predzáhradky zakvitli a magnólie boli ozdobené veľkými ružovými a bielymi pukmi. Rozsiahle trávnaté plochy v parku a na dvore internátu sa zaplnili slniacimi sa študentmi a univerzitná štvrť postupne ožívala. V tomto peknom jarnom období sme sa vybrali na cyklotúru po predmestiach Viedne a znova sme objavili pestrosť a mnohorakosť mesta. Z jari som urobil náhly krok priamo do leta, keď sme s vedúcou Katedry krajinnej architektúry odleteli na dva týždne do Madridu. Podieľali sme sa na riešení medzinárodného interdisciplinárneho projektu spolu so študentmi architektúry, urbanizmu a územného plánovania z madridských univerzít. Workshop bol síce veľmi intenzívny, napriek tomu nás však toto krásne veľkomesto privítalo s otvoreným náručím a cez deň sme mali možnosť spoznať krásy starého mesta, či historického mestečka Toledo, kým po večeroch a nociach sme spoznávali nočný život v Madride.

Na šikmom moste nad riekou Manzanares v Madride

Krok späť

Z horúceho a slnečného Madridu sme sa vrátili späť do jarnej Viedne, ale ani tu sme už na krásne letné dni nemuseli dlho čakať. Posledné týždne výučby sme spestrili exkurziami po nových obytných parkoch mesta naprojektovaných známymi zahraničnými architektmi, ako aj po rozsiahlom golfovom ihrisku na Wienerbergu, či historickej záhrade Schönbrunn, ktorú v tomto čase zdobili zakvitnuté ružové záhony a pergoly ozdobené sýtočervenými ružami. Snažil som sa využiť každý pekný slnečný víkend a spoznať čo najviac zaujímavých zákutí Viedne. Výstup na Kahlenberg s krásnym výhľadom na mesto, či dedinka Grinzing na predmestí alebo návšteva Gasometer City sprevádzali moje posledné týždne vo Viedni. Návštevu príbuzných cez víkend v Linzi som spojil s prehliadkou regionálnej záhradníckej výstavy Horného Rakúska nesúcej sa pod heslom „symfónia v zeleni".

Perfektné zavŕšenie študijného pobytu

Posledný týždeň študijného pobytu som strávil v malebnom Zürichu vo Švajčiarsku. Spolu s dvomi kolegyňami z BOKU sme sa zúčastnili na svetovom kongrese Medzinárodnej federácie krajinných architektov (IFLA). Po večeroch po kongrese sme si zaplávali v Zürichsee, ktorého brehy siahali takmer až do centra mesta. V rámci kongresu sme absolvovali zaujímavé exkurzie po okolí Zürichu a voľné chvíle sme trávili večernými prechádzkami po historickom centre mesta. Posledný deň sme sa preplavili z Zürichu do Kilchbergu a nakúpili sme si švajčiarske čokolády priamo v továrni Lindt. Prenikavú vôňu čokolády bolo cítiť v celom mestečku. Príletom do Viedne sa môj študijný pobyt skončil. Obohatený o množstvo nových odborných znalostí, ako aj úžasných zážitkov som sa vrátil na Slovensko. Tento študijný pobyt bol pre mňa obrovským prínosom po každej stránke.

Historické jadro mesta Zürich

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?